Tlenoterapia hiperbaryczna w sporcie ułatwia regenerację po treningu i zawodach

Komora hiperbaryczna poprawia kondycję

Tlenoterapia Hiperbaryczna skraca okres rehabilitacji nawet cztero krotnie

Większa wydolność organizmu nawet o 10%

Większa wydolność organizmu nawet o 10%

Na skutek tlenoterapii hiperbarycznej organizm jest w stanie wchłaniać więcej tlenu, a on sam jest transportowany nie tyko przez czerwone krwinki, ale też osocze.
Badania wskazują na to, że tlenoterapia zwiększa wydolność zawodowych sportowców nawet o 10%. Światowa Komisja Antydopingowa uznała, że jest to skuteczna metoda podnoszenia poziomu wydajności tlenowej organizmu, a jednocześnie nie została wprowadzona na listę środków dopingujących zakazanych.

Dodatkowe korzyści płynące z tlenoterapii:

– przyspieszenie regeneracji organizmu,

– przyspieszenie powrotu po kontuzji i innych urazach,

– zmniejszenie obrzęku po uszkodzeniach mięśni,

– zmniejszenie odczucia zakwaszenia mięśni,

– zwiększenie ilości molekuł ATP,

– zwiększenie produkcji komórek macierzystych,

– zwiększenie produkcji kolagenu.

Urazy i kontuzje

Urazy i kontuzje

Dlaczego Komora Hiperbaryczna pomaga w rehabilitacji?

Różnego rodzaju urazy tkanek miękkich to częsty problem wśród sportowców. Niestety często powrót do zdrowia okazuje się procesem przewlekłym, a w sporcie czas jest na wagę złota. Terapia hiperbaryczna tlenem jest w takich przypadkach najskuteczniejszym ratunkiem, ponieważ znacznie przyczynia się do przyspieszenia gojenia różnego rodzaju ran i urazów oraz do poprawy ogólnego samopoczucia sportowca. Hiperbaria tlenowa to uznana terapia w leczeniu urazów sportowców m.in. kontuzje mięśni (stłuczenia, naderwania), bóle stawów (skręcenia), naderwanie więzadeł i wielu innych. Ponadto ma działanie redukujące ból i hamujące rozwój bakterii.

Leczenie urazu ścięgna Achillesa a tlenoterapia hiperbaryczna

Leczenie urazu ścięgna Achillesa a tlenoterapia hiperbaryczna

Uszkodzenie tkanek miękkich nieuchronnie prowadzi do zaburzenia mikrokrążenia, przy zwiększonej przepuszczalności w wyniku uwolnienia mediatorów zapalnych. Rozwój obrzęku i inwazja komórek zapalnych o dużym zapotrzebowaniu na tlen prowadzi do niedotlenienia i dodatkowego nasilenia obrzęku. Tlen dostarczany w warunkach hiperbarycznych pozwala na przerwanie tego błędnego koła. Powoduje zwężenie naczyń krwionośnych i zwiększenie dostawy tlenu do tkanek. A to istotnie zwiększa tempo regeneracji nie tylko uszkodzonych obszarów, ale także całego organizmu.

Takie wnioski potwierdzają wyniki badań naukowych.

Jak wynika z badania Terapia tlenem hiperbarycznym w urazach sportowych (Hyperbaric Oxygen Therapy in Sports Injuries) przeprowadzonego przez grupę badaczy w składzie: P. B. James, B. Scott i M. W. Allen, hiperbaryczna terapia tlenowa pozwala istotnie skrócić czas rekonwalescencji i przyspieszyć powrót do sprawności. Badanie zrealizowano na grupie zawodowych piłkarzy, kontuzjowanych podczas meczów lub podczas treningu. Stan urazu każdorazowo oceniał klubowy fizjoterapeuta, szacując ilość czasu, jaka musi upłynąć, aby zawodnicy mogli wznowić treningi. Następnie poddano sportowców tradycyjnym zabiegom fizjoterapeutycznym oraz codziennym sesjom tlenoterapii hiperbarycznej w komorach z tlenem pod ciśnieniem 2 ATA. Co się okazało?

Zaskakujące wnioski

Średni przewidywany przez fizjoterapeutę czas powrotu do treningów wynosił 210 dni. W praktyce zawodnicy wrócili na boisku już po… 63 dniach! Pacjenci odzyskali sprawność ponad 4 razy szybciej, niż pierwotnie zakładano! Żaden z nie doznał nawrotu choroby po leczeniu.

Ciekawe wnioski przyniosło także badanie… na szczurach, przeprowadzone przez grupę naukowców w składzie: Fehmi Doruk Kuran, Mahmut Pekedis, Hasan Yıldız, Figen Aydın, Nüket Eliyatkın. Jego celem była weryfikacją wpływu leczenia tlenem hiperbarycznym na proces gojenia się w leczeniu zerwanych ścięgien Achillesa. Badanie histopatologiczne potwierdziło hipotezę badaczy, wykazując, że hiperbaryczna terapia tlenem wywiera pozytywny wpływ histologiczny i biomechaniczny na gojenie się ścięgien po naprawie Achillesa.

Wybitni sportowcy fanami terapii hiperbarycznej

Z dobroczynnych właściwości terapii hiperbarycznej korzystają już światowej sławy sportowcy: Brendon Ayanbadejo, Dwight Freeney, Josh Hamilton, Tommie Harris, Rashad Jennings, Jayson Jones, Juan Manuel Marquez (BOXING), Terrell Owens (NFL), Michael Phelps czy Tiger Woods. Dzięki coraz większej świadomości korzyści, tlenoterapia hiperbaryczna osiąga coraz większą popularność także w naszym kraju.

Nic dziwnego. Terapia tlenem hiperbarycznym to skuteczny sposób na skrócenie czasu rekonwalescencji i szybszy powrót do pełnej sprawności. Zwiększona ilość tlenu we krwi pozwala utrzymać optymalną równowagę tlenową organizmu, wspomaga gojenie i zwalczania infekcji, szybszą regenerację tkanek miękkich oraz ścięgien. Wspiera również rozwój nowych naczyń włosowatych, małych naczyń krwionośnych oraz budowanie nowej tkanki łącznej. Dodatkowy tlen dostępny w warunkach hiperbarycznych pomaga także w zwiększeniu produkcji antyoksydantów i pozwala osiągnąć lepszą szybkość tworzenia kolagenu.

Sesje w komorach hiperbarycznych OMNIOXY są więc naturalnym (i bardzo skutecznym sposobem) nie tylko na regeneracji po kontuzjach, ale również na odzyskanie sił po fizjologicznym zmęczeniu.

Jak wygląda wizyta?

Czy trzeba się przygotować do sesji w komorze tlenobarycznej? Jak się ubrać?

Jak przebiega sesja? Tutaj znajdziesz przydatne rady i wskazówki.