Tlenoterapia hiperbaryczna w kosmetyce

Tlenoterapia hiperbaryczna w kosmetyce

KORZYŚCI TLENOTERAPII W POPRAWIE KONDYCJI SKÓRY

Dostarczenie odpowiedniej ilości tlenu wzmacnia metabolizm komórkowy. Zastosowanie tlenoterapii hiperbarycznej jako czynnika remisji zmian skórnych i procesu starzenia się skóry jest profilaktyką ze stosunkowo nowym zastosowaniem. Komory hiperbaryczne zaczęły się pojawiać w gabinetach odnowy biologicznej i medycyny estetycznej.

Komórki macierzyste

Komórki macierzyste

W trakcie zabiegu tlenoterapii tlen rozpuszcza się w osoczu krwi, dzięki temu tlen dostarczany jest do wszystkich naszych tkanek. Jakie są efekty dla cery? Powstaje nawet 8 razy więcej komórek macierzystych, a z nich powstają wszystkie nasze tkanki, zwiększa się produkcja kolagenu, poprawia się elastyczności skóry, redukuje zmarszczki, skóra jest lepiej odżywiona.
Z metody tej korzystają takie wielkie gwiazdy jak Katy Perry i Madonna.

Zastosowanie tlenoterapii hiperbarycznej w kosmetyce

Zastosowanie tlenoterapii hiperbarycznej w kosmetyce

Tlenoterapia hiperbaryczna jest powszechnie stosowana nie tylko w medycynie, ale także w kosmetyce i kosmetologii. Jaki wpływ na skórę ma skoncentrowany tlen? Jakie korzyści przyniesie osobom, które chcą zachować młodość i piękny wygląd? Podpowiadamy.

Powietrze, którym oddychamy, zawiera zazwyczaj od 17 do 21 procent tlenu. Hiperbaryczna terapia tlenowa (HBOT) polega na oddychaniu w środowisku o zwiększonym ciśnieniu i zwiększonej zawartości tlenu, co pozwala zwiększyć ilość tlenu rozpuszczonego w krwioobiegu. Sesje w komorach hiperbarycznych są zupełnie bezbolesne i bezinwazyjne i niosą za sobą szereg korzyści.

Dlaczego warto korzystać z hiperbarycznej terapii tlenowej?

  • zwiększają natlenienie narządów i tkanek, przekładając się na lepsze samopoczucie i promienny, świeży wygląd skóry;
  • powodują wzrost produkcji kolagenu, opóźniając procesy starzenia;
  • przyspieszają odnowę skóry na wszystkich poziomach;
  • odżywiają tkanki i powodują szybsze usuwanie toksyn;
  • przyspieszają procesy metaboliczne organizmu, poprawiając przemianę materii. A to przekłada się na łatwiejsze utrzymanie optymalnej wagi ciała;
  • poprawiają krążenie krwi na twarzy, czego efektem jest rozświetlona, jasna i jędrna skóra;
  • pomagają w leczeniu trądziku młodzieńczego;
  • zmniejszają obrzęki, stany zapalne i zasinienia po zabiegach kosmetycznych;
  • działają antybakteryjnie, zmniejszają ryzyko zakażenia skóry;
  • przyspieszają gojenie ran i owrzodzeń;
  • istotnie skracają czas rekonwalescencji; zapewniając szybszy powrót do zdrowa po zabiegach medycyny estetycznej, chirurgii plastycznej czy laseroterapii.

Zastosowanie tlenoterapii hiperbarycznej w kosmetyce

Hiperbaryczna terapia tlenem zmniejsza stan zapalny, redukuje obrzęki, przyspiesza gojenie się ran i zapobiega infekcjom. Powszechnie stosuje się ją po:

  • zabiegach laserowych
  • abdominoplastyce
  • korekcie nosa
  • liposukcji,
  • liftingu twarzy
  • zabiegach powiększania piersi.

Komora hiperbaryczna w kosmetyce — wnioski z badań naukowych

Znakomite efekty zastosowania tlenoterapii hiperbarycznej w kosmetyce potwierdzają rezultaty badań naukowych.

  • The Journal of the American Medical Association przeprowadziła w 2010 roku badanie Effect of Perioperative Hyperbaric Oxygen on Bruising in Face-lifts. Jego celem była ocena wpływ tlenu hiperbarycznego na pacjentki po liftingu twarzy. Grupa zabiegowa otrzymała 5 zabiegów okołooperacyjnych tlenoterapii hiperbarycznej w 2 atmosferach przez 60 minut podawanych 2 dni przed zabiegiem, a następnie ponownie w 3, 4 i 5 dobie po zabiegu. Efekty oceniono na podstawie zdjęć poddanych analizie cyfrowej w programie Adobe Photoshop. Naukowcy podsumowali wyniki stwierdzeniem Hiperbaryczna terapia tlenowa, oferuje pacjentom możliwość szybszego powrotu do zdrowia po operacji liftingu twarzy i potencjalnie — po innych zabiegach kosmetycznych.
  • Ciekawych wniosków dostarczyła także praca naukowa The development of hyperbaric oxygen therapy for skin rejuvenation and treatment of photoaging autorstwa duetu naukowców w składzie: Bralipisut Asadamongkol i John H Zhang. Badacze udowodnili, że tlen hiperbaryczny jest ważnym składnikiem w procesie odmładzania skóry, leczenia fotostarzenia skóry i ogólnej poprawy jej wyglądu. Stwierdzono także, że stosowanie tlenoterapii hiperbarycznej łagodzi powstawanie zmarszczek, spowodowanych promieniowaniem UV. Poprawia także elastyczność skóry i stymuluje produkcję kolagenu, prowadząc do redukcji zmarszczek i linii mimicznych oraz poprawy tekstury skóry.

Młodzieńczy trądzik a tlenoterapia hiperbaryczna

Młodzieńczy trądzik a tlenoterapia hiperbaryczna

Większość dorastających młodych ludzi zmaga się z trądzikiem. Problem często jednak nie kończy się na wieku młodzieńczym. Trądzik może z czasem przekształcić się w poważniejszą chorobę skórną. Obecnie lekarze leczą ciężki trądzik za pomocą antybiotyków i leków sterydowych. Wszystkie z nich mają skutki uboczne, a większość nie zapewnia długoterminowej ulgi w dolegliwości. Badanie potwierdziło, że na skórze każdego człowieka znajduje się pewna warstwa bakterii i nie jest udowodnione czemu jedna grupa ludzi mniej toleruje dane bakterie, a druga nie ma problemów w zwalczaniu. To może nie tylko wyjaśnić podstawowe przyczyny trądziku – może również ujawnić zupełnie nową ścieżkę przeciwdziałania młodzieńczemu trądzikowi.

Bakterie wywołujące trądzik są bakteriami beztlenowymi, szczególnie jeżeli chodzi o te w obrębie mieszków włosowych. Stosowanie podstawowej higieny nie wystarcza, a antybiotyki mogą się do nich nie dostać. Tlenoterapia hiperbaryczna nasyca wszystkie tkanki i płyny ustrojowe tlenem. Przed naukowcami jest sporo badań, które pozwolą zrozumieć, w jaki sposób duży wzrost natlenienia tkanek może zatrzymać kaskadę procesów zapalnych, wywołanych przez te bakterie oraz usunąć źródła stanów zapalnych i infekcji, które prowadzą do ciężkich i przewlekłych wybuchów trądziku.

Komora hiperbaryczna i jej wpływ na starzejący się organizm

Komora hiperbaryczna i jej wpływ na starzejący się organizm

Tlenoterapia hiperbaryczna jest powszechnie wykorzystywana w kosmetyce i medycynie estetycznej. Trudno się dziwić. Nawet krótka sesja w komorze hiperbarycznej skutkuje znaczącym zwiększeniem poziom tlenu w organizmie, lepszym dotlenieniem tkanek i narządów. A to znajduje odzwierciedlenie w promiennym wyglądzie skóry. To jednak nie wszystko. Sesje tlenoterapii hiperbarycznej powodują wzrost produkcji kolagenu, pomagają w oczyszczaniu tkanek (także skóry z toksyn) i przyspieszają odnowę skóry na wszystkich poziomach. Pomagają w leczeniu trądziku młodzieńczego, zmniejszają obrzęki i stany zapalne działają antybakteryjnie, przyspieszają gojenie ran i owrzodzeń.

Często stosuje się je także po zabiegach, również tych inwazyjnych:

  1. laseroterapii;
  2. abdominoplastyce
  3. korekcie nosa
  4. liposukcji,
  5. liftingu twarzy
  6. zabiegach powiększania piersi.

Dzięki działaniu komory hiperbarycznej rany szybciej się goją, a obrzęki stają się mniej widoczne. Czas rekonwalescencji ulega więc istotnemu skróceniu, a pacjent może szybciej wrócić do codziennych aktywności. Tlenoterapia hiperbaryczna wpływa jednak nie tylko na opóźnienie starzenia skóry, ale także całego organizmu. Doskonałym tego dowodem są najnowsze wyniki badań.

Tlenoterapia hiperbaryczna a opóźnianie efektów starzenia

Choć pozytywne działanie tlenu hiperbarycznego na skórę jest powszechnie znane, wyniki najnowszych badań naukowych jasno wskazują, że sesje tlenoterapii hiperbarycznej wpływają na opóźnienie procesów starzenia całego organizmu.

W badaniu Hyperbaric oxygen therapy increases telomere length and decreases immunosenescence in isolated blood cells: a prospective trial (Tlenoterapia hiperbaryczna zwiększa długość telomerów i zmniejsza immunosenescencję w izolowanych krwinkach: badanie prospektywne) przeprowadzonym we wrześniu 2020 roku międzynarodowa grupa naukowców w składzie Shai Efrati, Yafit Hachmo, Amir Hadanny, Ramzia Abu Hamed, Malka Daniel-Kotovsky i wielu innych. Shai Efrati udowodnił, że terapia tlenem hiperbarycznym na ogromny wpływ na opóźnienie procesów starzenia. Jak wskazali naukowcy, proces starzenie charakteryzuje postępująca utrata integralności fizjologicznej, która prowadzi do zwiększonej podatności na choroby i śmierć.

Integralność fizjologiczna – na czym polega?

Ten biologiczny mechanizm uważa się za główny czynnik ryzyka m.in. dla nowotworów, chorób układu krążenia, cukrzycy i choroby Alzheimera. Duże znaczenie w procesie starzenia mają telomery — tandemowe powtórzenia nukleotydów zlokalizowane na końcach chromosomów, które utrzymują stabilność genomu. Długość telomerów (TL), wynosząca od 4 do 15 kilobaz, ulega stopniowemu skróceniu o ~20-40 baz rocznie. Jest związana z różnymi chorobami, niską wydolnością fizyczną i przerzedzaniem się kory mózgowej. Kiedy telomery osiągają długość krytyczną, tracą możliwość replikacji. Jak wskazują wyniki badań, osoby dorosłe z krótszą TL mają zwiększoną śmiertelność. Skrócenie TL może być bezpośrednią cechą dziedziczną, ale z obniżeniem TL wiąże się również kilka czynników środowiskowych. W tym stres, brak aktywności fizycznej, wskaźnik nadmiernej masy ciała, palenie tytoniu, przewlekłe stany zapalne, niedobór witamin i stres oksydacyjny.

W tym badaniu, po raz pierwszy wśród ludzi, stwierdzono, że powtarzane codzienne sesje HBOT mogą zwiększyć długość telomerów PBMC o ponad 20% (największą zmianę odnotowano w przypadku komórek B). HBOT zmniejszył także liczbę starzejących się komórek o 10-37%.

W porównaniu z wyjściową długości telomerów T-helper po cyklu sesji tlenoterapii hiperbarycznej ich długość została zwiększona. Odpowiednio o 21,70±40,05 (p=0,042), 23,69%±39,54 (p=0,012) i 29,30±38,51 (p=0,005). W porównaniu z wyjściową długością telomerów komórek B wzrosły odpowiednio o 25,68%±40,42 (p=0,007), 29,39%±23,39 (p=0,0001) i 37,63%±52,73 (p=0,007). Reasumując to z wartością wyjściową długości telomerów komórek NK istotnie wzrosły podczas 30. sesji (p = 0,045) i 60. sesji o 20,56% ± 33,35 (p = 0,013). Wnioski nie pozostawiają więc wątpliwości — tlenoterapia hiperbaryczna istotnie wpływa na wydłużenie telomerów, a co za tym idzie opóźnienie procesu starzenia organizmu.

Badanie na Uniwersytecie w Tel Awiwie

Badanie Hyperbaric oxygen treatment: Clinical trial reverses two biological processes associated with aging in human cells (Hiperbaryczne leczenie tlenem: Próba kliniczna odwraca dwa procesy biologiczne związane ze starzeniem się komórek ludzkich). Przeprowadzone przez Uniwersytet w Tel Awiwie (TAU) i Centrum Medyczne Shamir w Izraelu. Wskazuje, że sesje HBOT u zdrowych, starzejących się dorosłych mogą nie tylko zatrzymać proces starzenia się komórek krwi, ale również go odwrócić. W miarę postępu terapii tlenem hiperbarycznym stają się one… coraz młodsze.

W badaniu wzięło udział 35 zdrowych osób w wieku 64 lat lub więcej. Każda z nich w okresie 90 dni przeszła 60 sesji w komorze hiperbarycznej. Uczestnicy dostarczyli próbki krwi przed, w trakcie i pod koniec zabiegów, a także jakiś czas po zakończeniu serii. Następnie badacze przeanalizowali różne typu komórek odpornościowych i porównali wyniki. Odkryli, że unikalny protokół zabiegów z użyciem wysokociśnieniowego tlenu w komorze hiperbarycznej może odwrócić dwa główne procesy związane ze starzeniem się. Także przeciwdziałać dolegliwościom: skrócenie telomerów oraz nagromadzenie starych i nieprawidłowo funkcjonujących komórek w organizmie. Wskazali także, że na skutek terapii HBOT telomery zwiększyły swoją długość aż o 38%!

Dziś skracanie telomerów jest uważane za „świętego graala” biologii starzenia się.

— wyjaśnia profesor Efrati, jeden z członków grupy badawczej.

Naukowcy na całym świecie starają się opracować farmakologiczne i środowiskowe interwencje, które umożliwią wydłużanie telomerów. Nasz protokół HBOT był w stanie to osiągnąć, udowadniając, że proces starzenia może być w rzeczywistości odwrócony na podstawowym poziomie komórkowo-cząsteczkowym.

— dodaje profesor Efrati.

Jego współpracownik dr Hadanny wskazuje również: Do tej pory wykazano, że interwencje takie jak modyfikacje stylu życia i intensywne ćwiczenia fizyczne mają pewien hamujący wpływ na skrócenie telomerów. W naszym badaniu tylko trzy miesiące HBOT były w stanie wydłużyć je w tempie znacznie przekraczającym obecnie dostępne interwencje lub modyfikacje stylu życia.

Tlenoterapia hiperbaryczna istotnym elementem procesów anti-aging

Z powodzeniem można uznać, że terapia tlenem hiperbarycznym daje wielką szansę na przywracanie młodości. Postrzeganej nie tylko w kontekście młodego wyglądu, ale przede wszystkim zdrowia. Choć oba badania przeprowadzono na stosunkowo niewielkich grupach badawczych wnioski, nie pozostawiają wątpliwości. Sesje tlenoterapii hiperbarycznej zwiększają długość telomerów oraz pomagają usuwać stare i nieprawidłowo funkcjonujące komórki. Regularnie przeprowadzane wykazując więc istotny wpływ na opóźnianie efektów starzenia organizmu.

Jak zahamować proces starzenia się skóry?

Jak zahamować proces starzenia się skóry?

Działanie tlenoterapii hiperbarycznej wpływa na zahamowanie powstawania zmarszczek po ekspozycji na promieniowanie słoneczne (UVB). Wykazano, że podwyższone dotlenienie reguluje czynniki powodujące zmarszczki, takie jak:

  1. HIF-1α – czynnik transkrypcyjny czuły na stężenie tlenu w środowisku komórkowym.
  2. Neutrofile – rodzaj komórek układu odpornościowego, które stanowią 50-75% leukocytów.
  3. Angiogeneza – proces tworzenia się naczyń włosowatych.

Wykazano też, że wysoki stan dotlenienia hamuje czynniki starzenia spowodowane promieniowaniem słonecznym, co powoduje zmniejszenie powstawania zmarszczek.

Aby tlenoterapia hiperbaryczna mogła być w pełni wykorzystana do pielęgnacji skóry należy dokładnie zbadać jak tlen wpływa na fotostarzenie się skóry. Poziom białka HIF-1α zmniejsza się w warunkach dotlenienia, co sugeruje, że ulega on degradacji w podwyższonym stężeniu tlenu. Proces ten wstrzymuje angiogenezę skóry.

Dowiedziono, że tlenoterapia hiperbaryczna powstrzymuje androgenezę w strukturze skóry, ale rozwija ją w ranach i owrzodzeniach co wspiera ich dotlenienie poprzez krew.

Badanie na temat wpływu tlenoterapii hiperbarycznej na regenerację skóry

Badanie na temat wpływu tlenoterapii hiperbarycznej na regenerację skóry

Jak wskazują naukowcy (Ashley M Fuller, Charles Giardina) w badaniu Hyperbaric oxygen preconditioning protects skin from UV-A damage, HBOT mobilizuje komórkową obronę antyoksydacyjną. Może być więc znakomitym narzędziem, przydatnym w każdej sytuacji, w której pożądana jest ochrona tkanek przed uszkodzeniem oksydacyjnym. Na czym polegało badanie? Trzy grupy bezwłosych myszy SKH1-E były narażone na działanie UV-A 3 dni w tygodniu przez 22 tygodnie. Dwie z nich otrzymywały tlen hiperbaryczny dwa razy w tygodniu.

Ekspozycja na promieniowanie UV-A zwiększała apoptozę i proliferację tkanki skórnej, wskazując na podwyższony poziom uszkodzeń nabłonka. Działalność komory hiperbarycznej znacznie zmniejszyła apoptozę i proliferację wywołaną promieniowaniem UV-A. Analiza morfometryczna mikroskopijnych fałdów tkankowych wykazała również istotny wzrost marszczenia się skóry po ekspozycji na promieniowanie UV-A, czemu zapobiegł tlen hiperbaryczny. Stwierdzono również, że elastyczność skóry była największa w grupie, która stosowała tlenoterapię hiperbaryczną cztery razy w tygodniu.

Podsumowując. W toku badań naukowych wykazano także, że terapia tlenem hiperbarycznym stymuluje angiogenezę, powodują wzrost nowych naczyń krwionośnych i poprawę ukrwienia tkanek. Zwiększa także liczbę nowych komórek macierzystych uwalnianych ze szpiku. Takie zjawisko skutkuje naprawą uszkodzeń powstałych w toku procesu starzenia.

Jak wygląda wizyta?

Czy trzeba się przygotować do sesji w komorze tlenobarycznej? Jak się ubrać?

Jak przebiega sesja? Tutaj znajdziesz przydatne rady i wskazówki.